Szybkie pożyczki coraz bardziej konkurencyjne

25Rynek chwilówek w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija już od dłuższego czasu. Prawie jak grzyby po deszczu w sektorze pozabankowym powstają nowe firmy, udzielające szybkich pożyczek. I wiadome jest, że ten rynek będzie stale bardzo szybko nabierał mocy. "Rynek pozabankowy będzie się rozwijał nadal, gdyż jest on niezbędnym uzupełnieniem dla rynku bankowego i ma klientów, którzy nie zrezygnują z tego sposobu finansowania swoich potrzeb" - twierdzi Maria Bulus-Olik z firmy Optima sp. z o.o.

Do tej pory jednak z tego typu pożyczkami wiązały się różne stereotypy. Przede wszystkim chodzi o koszt takiego wsparcia. Prawdą jest, że oprocentowanie np. pożyczki bez BIK-u jest wyższe, niż w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych. Wiąże się to przede wszystkim z wyższym ryzykiem ze strony pożyczkodawcy. Jednak w dynamicznie rozwijającym się sektorze pozabankowym wprowadzanych jest coraz wiele korzystnych regulacji, które sprawiają, że firmy pożyczkowe starają się przedstawiać coraz atrakcyjniejsze oferty. W związku z coraz większą liczbą konkurentów chcą zachęcić potencjalnego klienta do tego, by wybrał ich produkt. Dzięki temu zmianom ulega np. oprocentowanie pożyczek. Jednak poza kosztem pożyczki dla wielu klientów liczy się również szybkość uzyskania środków. Te dwa atrybuty zazwyczaj przesądzają o tym, na którą ofertę klient się ostatecznie zdecyduje.

Dostępność, szybkość i niski koszt pożyczki

Coraz większa grupa Polaków korzysta z szybkich pożyczek. Rośnie liczba klientów zainteresowanych małymi kwotami gotówki, które są im potrzebne np. do końca miesiąca, czy na jakieś niespodziewane wydatki. Ponieważ oferta szybkich pożyczek pozabankowych jest coraz korzystniejsza, wielu Polaków decyduje się po nie sięgnąć.

Dla klienta biorącego szybką pożyczkę liczy się kilka głównych czynników: łatwość uzyskania, minimalne formalności oraz szybki transfer środków. Z punktu widzenia pożyczkobiorcy najłatwiej jest sięgnąć po pożyczkę internetową, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Badania pokazują, że kredyty online są dla internautów coraz bardziej interesujące. Jak szacują eksperci każdego miesiąca strony serwisów pożyczkowych odwiedza blisko 2 mln Polaków. W porównaniu do roku 2012-2013 to ponad trzykrotnie więcej. Coraz więcej osób ostatecznie decyduje się na zaciągnięcie pożyczki - aż o 15 proc. więcej niż w 2010 roku.

Im więcej chętnych na pożyczki online, tym bardziej firmy pożyczkowe chcą ich przyciągnąć do siebie. Toczy sie prawdziwy wyścig ofertowy - pożyczkodawcy oferują coraz korzystniejsze produkty finansowe - atrakcyjne oprocentowanie i szybkość dostępu do środków. Niektóre z firm oferują całodobową obsługę - włącznie z systemem przelewów 24/24. Także w weekendy. Takie rozwiązania znacznie podnoszą konkurencyjność pożyczek, gdyż klient chętniej wybierze tę ofertę, która gwarantuje mu doręczenie środków w czasie kiedy rzeczywiście są mu potrzebne, a nie dzień czy dwa później - bo tyle w praktyce trwać może realizacja "pożyczki w 15 minut". Wynika to z uzależnienia pożyczkodawców od dostępności bazy Biura Informacji Kredytowej, a jej otrzymanie z kolei od szybkości realizacji przelewów w banku, w którym klient ma konto. Zatem pozyczobiorca, który złoży wniosek między 24:00 a 6: 00, czyli w godzinach, w których BIK nie pracuje, na podjęcie decyzji oraz wypłatę pożyczki będzie musiał czekać do następnego dnia.

Jednym z pożyczkodawców, którzy wprowadzili całodobowy system udzielania przelewów jest Kredito24. "Zależy nam przede wszystkim na tym, aby klienci otrzymywali przelewy natychmiast. W przeciwieństwie do konkurencji, która oferuje przelewy w 15 minut, chcemy dodatkowo skrócić czas oczekiwania na zaksięgowanie pieniędzy na koncie pożyczkobiorcy. Dzięki temu dostęp do środków będzie jeszcze łatwiejszy – powiedziała Katarzyna Małolepszy, manager w Kredito24.

ugo