Szybka pożyczka już nie tak łatwa w otrzymaniu?

Cała branża szybkich pożyczek słynie przede wszystkim z wysokiej dostępności. Właściwie cała oferta jest skonstruowana tak, by ludzie o ograniczonych dochodach lub braku stałych źródeł zarobku mogli po taką pożyczkę sięgnąć. W praktyce wygląda to tak, że pożyczka udzielana jest bez zbędnych formalności, nie ma sprawdzania żadnej zdolności kredytowej ani historii w Banku Informacji Kredytowej (z tego powodu często takie szybkie pożyczki nazywane są po prostu pożyczkami bez BIK). Aby zaciągnąć pożyczkę wystarczy po prostu ważny dowód osobisty oraz np. bankowe konto internetowe, za pośrednictwem którego pożyczkodawca weryfikuje swojego klienta.

52

Niestety takie ułatwienie zaciągania zobowiązań dla pożyczkodawcy niesie ryzyko - szczególnie w odniesieni do nowych, nieznanych jest klientów. Zdarza się, że pożyczkobiorca nie spłaca terminowo zobowiązań albo nie spłaca ich wcale. "Członkom Związku Firm Pożyczkowych nie zależy na klientach, którzy mają kiepską reputację finansową. Osoby ze złą historią w BIK i BIG-ach już teraz spotykają się z odmowami - powiedział prezes ZFP Jarosław Ryba. Aby ustrzec się takich klientów, od których uzyskanie spłaty może być czasochłonne, Związek Firm Pożyczkowych postanowił we własnym zakresie zorganizować specjalny system informacji o klientach. Celem działań ZWP jest po pierwsze ograniczenie stopnia niewypłacalności mikropożyczkodawców działających w Internecie, a po drugie, zapewnienie klientom tańszych pożyczek i wyższych limitów kwot zobowiązań.

Związek Firm Pożyczkowych, czyli ZFP, skupia kilkunastu większych pożyczkodawców działających na polski rynku. Wśród nich są m.in. Vivus, NetCredit, ViaSMS, SMS365, Kredito24, Pożyczkomat, Lendon.pl, MiniCredit, Pandamoney, Zaplo, Zaimo, InCredit oraz PolCredit a także Wonga.com. To właśnie te firmy w pierwszej kolejności będą korzystać z systemu informacji o klientach, jednak do struktury będą mogli przyłączyć się też nowi członkowie. Warunkiem tego będzie spełnienie określonych kryteriów i wniesienie własnego wkładu w funkcjonowanie bazy. W tej chwili sektor obejmować ma szybkie pożyczki online, jednak wkrótce rozszerzony będzie także o pożyczki tradycyjne.

Jak działać będzie system informacyjny szybkich pożyczek?

Cały program dostępny będzie online i na bieżąco będzie aktualizowany o nowych klientów. Wszystko ma być stworzone tak, by z łatwością do bazy dołączali nowi pożyczkodawcy. Intencją Związku Firm Pożyczkowych jest stworzenie takiego systemu, z którego korzystać będzie cały rynek pożyczkowy w Polsce. "Dane o zadłużeniu przeterminowanym będą automatycznie kierowane do jednego z BIG-ów, aby zapewnić dostęp do informacji gospodarczej również pozostałym podmiotom z innych sektorów gospodarki. Budowa tej bazy nie wpływa na zalecenie wymiany danych pomiędzy sektorem pożyczkowym i bankowym – Związek Firm Pożyczkowych nadal rekomenduje korzystanie z baz BIK jako dobrego standardu" – powiedział Jarosław Ryba.

Pomysł stworzenia systemu informacji o klientach powstał na bazie funkcjonowania Biura Informacji Kredytowej, na którym opierają się banki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że teraz będzie o szybka pożyczkę trudniej. Poniekąd o to chodzi, by klientom nierzetelnym wzięcie pożyczki uniemożliwić. Jednak, jak informuje ZFP, chodzi przede wszystkim o korzyść dla potencjalnych klientów, którzy wykazali się terminowością płat zaciągniętych zobowiązań. W ich przypadku system ma umożliwić podniesienie zdolności kredytowej, obniżyć koszty mikropożyczek i a także podnieść limity kwot zobowiązań.

Komu system się nie przysłuży? Na pewno cieszyć się nie mogą klienci, którzy często zalegając z jedną spłatą, zaciągali kolejny kredyt, by spłacić ten poprzedni. Jednakże z założenia system informacji ZFP nie będzie BIK-iem sektora pozabankowego. Nie ma się zatem co obawiać, że jakiś klient nie dostanie pożyczki, jeśli jego konto w systemie jest czyste.

ugo