Szybko, szybciej, najszybciej - czyli co decyduje o szybkim przyznaniu pożyczki

Często się zdarza, że pieniądze potrzebne są nagle. wtedy decydujemy się na szybką pożyczkę. Tylko która jest najszybsza? Na co się zdecydować, by pieniądze otrzymać w najkrótszym czasie i co decyduje o tym, jak długo trwa przyznanie pożyczki? Poniżej omawiamy trzy najważniejsze elementy, które mają wpływ na szybkość przyznania wsparcia finansowego.

Większość firm, które oferują pożyczki internetowe, reklamuje je jako dostępne już w 15 minut. Czy rzeczywiście kwadrans to realny czas, w którym można otrzymać pożyczkę? Cały proces kredytowy zamyka się w czterech głównych etapach. Są to złożenie wniosku, decyzja o przyznaniu pożyczki, autoryzacja danych klienta oraz wypłata środków na konto kredytobiorcy. Zazwyczaj pierwszy etap w przypadku szybkich pożyczek online przebiega bardzo szybko. Zależnie od tego, jak jesteśmy zaznajomieni z komputerem i Internetem, wniosek możemy złożyć w kilka minut. Co jednak z dalszymi etapami procesu kredytowego? Okazuje się, że każdy z kolejnych etapów może zająć znacznie więcej czasu. Jeśli okoliczności są niesprzyjające, to na decyzję i przelew środków czekać możemy nawet kilka dni. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

15min

Etap 2: decyzja kredytowa

Choć sam proces rozpatrywania wniosków o szybką pożyczkę zwykle trwa bardzo krótko - wspomniane 10-15 minut, to jednak czas oczekiwania na rozpatrzenie może być długi, w efekcie czego decyzja wydawana jest np. po kilku- kilkunastu godzinach. Wiele zależeć może od tego, kiedy klient złoży swój wniosek. Gdyby wszystkie serwisy pożyczkowe pracowały 24 godziny na dobę, to rzeczywiście klient czekałby kwadrans. Ale ponieważ jedynie kilka z kilkunastu portali prowadzi całodobową obsługę, to większość pożyczkobiorców zmuszona jest do dłuższego oczekiwania. Ponadto, nawet serwisy pracujące przez całą dobę w godzinach wieczornych i nocnych oraz w weekendy są w stanie obsłużyć znacznie mniejszą liczbę klientów. O ile wniosek klienta zostanie złożony w czasie regularnej pracy działów obsługi w firmie pożyczkowej, wówczas weryfikacja może być szybka. Jeśli jednak jest piątkowy wieczór, wówczas klient może czekać nawet do następnego dnia roboczego - czyli ok. 12 godzin.

Etap 3: autoryzacja

Najczęstszą formą autoryzacji danych osoby ubiegającej sie o szybka pożyczkę jest tzw. przelew autoryzacyjny. Konieczność autoryzacji jest oczywista, ponieważ serwisy pożyczkowe udzielają pożyczek osobom najczęściej nieznanym. Przelanie pewnej kwoty pieniędzy z własnego konta wydaje się być dobrym sposobem na sprawdzenie tożsamości klienta. pożyczkobiorca przelewa na konto pożyczkodawcy np. 1 zł, nawet 1 grosz, a serwis po otrzymaniu przelewu porównuje dane podane we wniosku z danymi właściciela konta bankowego. Ponownie wydaje się, że jest to kwestia kilkunastu minut, jednak czas się wydłuża, jeśli... wydłuża się czas trwania przelewu. Jest to właściwie nieuniknione, jeśli klient ma konto w innym banku, niż konto firmy pożyczkowej. Wtedy do czasu oczekiwania dochodzą kolejne godziny. Aby skrócić ten etap należy wybrać serwis pożyczkowy, który nie autoryzuje danych przelewem. Niestety, obecnie jedynie dwa serwisy pożyczkowe w polskim Internecie umożliwiają autoryzację bez przelewów.

Etap 4: wypłata środków

Na trzecim etapie procesu kredytowego znowu spotykamy się z przelewem pomiędzy różnymi bankami i podobnie jak w przypadku przelewu weryfikacyjnego może to potrwać nawet kilkanaście godzin. Jeśli będzie to przelew w obrębie jednego banku, wówczas rzeczywiście może być mowa o szybkiej wypłacie środków. Jednak nawet w tym przypadku nie zawsze bywa różowo. Jeśli o pożyczkę staramy się w drugiej połowie tygodnia, np. w środę czy czwartek, i na 2 wcześniejszych etapach spotkamy się z niekorzystnym zbiegiem okoliczności, wówczas na trzecim etapie trafimy na... weekend. Wiązać się to może z kolejnymi opóźnieniami. Na szczęście wiele firm pożyczkowych zdaje sobie z tego sprawę i udostępnia klientom konta w różnych bankach - nawet kilkunastu.

Zatem jak najszybciej wziąć szybką pożyczkę? Po postu sprawdzić, w jaki sposób firma autoryzuje dane i, po drugie, czy ma konto w tym samym banku, co nasz.

ugo