Pożyczki dla zadłużonych: czy dobrze je rozumiesz?

Pod pojęciem „pożyczki dla zadłużonych” tak naprawdę kryją się dwa różne produkty. Jednym są standardowe pożyczki, w przypadku których po prostu inaczej oceniana jest zdolność kredytowa, natomiast drugim są typowe pożyczki dla osób z wymagalnym zadłużeniem.

Czytaj więcej: Pożyczki dla zadłużonych: czy dobrze je rozumiesz?

Commerz Bank pierwszym bankiem, który oferuje nowe pożyczki oparte na danych dla klientów korporacyjnych

Prototyp na innowacyjną pożyczkę pay-per-use opracowaną przez producenta obrabiarek EMAG i wdrożoną przez KMB Technologie, firmę specjalizującą się w zracjonalizowanym wytwarzaniu produktów.

  • Stopa spłaty pożyczki rośnie i spada wraz ze stopniem użytkowania maszyny
  • Płynność zachowana po wykorzystaniu wyposażenia kapitałowego jest mniejsza
  • Big Data ułatwia rozwój cyfrowych produktów i rozwiązań finansowych

 bank

Czytaj więcej: Commerz Bank pierwszym bankiem, który oferuje nowe pożyczki oparte na danych dla klientów...

Pożyczki online w Polsce - charakterystyka rynku

InternetPożyczki online w Polsce stanowią coraz większą część zaciąganych mikropożyczek. Ze względu na powszechny już dostęp do Internetu, grupa odbiorców kredytów internetowych stale rośnie. Główną przyczyną tego faktu jest wygoda - szybki i łatwy dostęp do oferty pożyczek online oraz niskie wymagania wobec kredytobiorców. Pożyczkę przez Internet może dostać właściwie każdy. Jest to szczególnie komfortowe dla osób, które nie mają stałego u regularnego dochodu - np. są zatrudnione na prace sezonowe, działają w tzw. wolnym zawodzie albo po prostu nie pracują. Grupą docelową mikropożyczek oraz pożyczek online są także zwykli Kowalscy oraz przedsiębiorcy, potrzebujący gotówki na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponieważ banki nie mają żadnej kredytowej alternatywy dla tych osób, trudno być zaskoczonym, że pożyczki z sektora pozabankowego są coraz bardziej interesujące. Pożyczki takie są - wobec braku innych rozwiązań - jedyną legalną alternatywą finansowania swoich wydatków.

Pożyczki online w liczbach

W 2012 pożyczki przez Internet stanowiły zaledwie 10 proc. wszystkich pożyczek zaciąganych poza sektorem bankowym. Dwa lata później, w 2013 odsetek ten wzrósł już do 40 proc. Nie ma oficjalnych danych, jednak niektóre szacunki podają, iż w roku 2014 przez Internet zaciągana jest już co druga pożyczka. Grupą docelową rynku pożyczek internetowych jest ok. 2 mln ludzi - i rynek ten stale się rozwija, na co wpływ ma stale rosnący dostęp do Internetu. Często, np. w mniejszych miastach czy miejscowościach, dużo prościej jest uzyskać pożyczkę online.

Parametry i koszty mikropożyczek i pożyczek internetowych w Polsce

W 2013 roku Związek Firm Pożyczkowych (ZFP) opublikował specjalny raport, zatytułowany Mikropożyczki w Polsce. Przedmiotem badania były także pożyczki online. Jak wynika z raportu, w 2013 roku w Polsce przeciętna kwota pierwszej pożyczki zaciąganej przez Internet wynosiła około 449 zł. Z kolei średnia wysokość pożyczki klientów powracających wynosiła już 745 zł, czyli blisko 80 proc. więcej. Jako klienta powracającego, rozumie się taką osobę, która już raz terminowo spłaciła pożyczkę i może ubiegać się o kolejną. W stosunku do roku 2012 nastąpił wzrost - zarówno wysokości pierwszej branej pożyczki online, jak i kolejnych. Odpowiednio kwoty te wyniosły 445 i 733 zł.

Dlaczego banki nie oferują mikropożyczek online?

Jedną z istotniejszych przyczyn rosnącego stale popytu na pożyczki sektora pozabankowego jest brak alternatywnych pożyczek w bankach. Z czego wynika taka sytuacja? Powodem tego jest relatywnie wysoki koszt udzielania takich pożyczek przy typowych kosztach ponoszonych przez bank. Udzielanie pożyczek w tak niskich kwotach jest dla banku po prostu nieopłacalne. Inaczej ma się sprawa w przypadku sektora pozabankowego, który jest zorganizowany inaczej i nie podlega rozległym regulacjom. Szacunkowy operacyjny koszt udzielenia jednej pożyczki to dla firmy pożyczkowej ok. 75-135 zł. Warto dodać, że większość firm polskiego sektora pozabankowego, udzielających m.in. pożyczek online, zarabia dopiero na drugiej i kolejnych zaciągniętych przez klienta mikropożyczek.

Pożyczki online (przez Internet) – poradnik dla zainteresowanych

Wszyscy, którzy regularnie korzystają z różnych usług kredytowych na pewno dobrze znają już rynek pożyczek online (przez Internet). Nie każdy jednak od razu zdecydował się na taką pożyczkę. Co sprawia, że nadal podchodzimy z rezerwą do pożyczek internetowych? Jest się czego obawiać? Sprawdzamy informacje o kredytach w Sieci.

Formalności – czym różnią się pożyczki online (przez Internet) od typowych chwilówek?

Pozornie kwestie formalne przy braniu klasycznych chwilówek i tych branych przez Internet różnią się niewiele. W rzeczywistości różnice nie wynikają generalnie z zapisów w umowach itp. – różni się przede wszystkim procedura, a właściwie wygoda klienta i szybkość przyznawania pożyczki. Są instytucje finansowe, które środki przekazują w kilkanaście minut – gotówką, do ręki. Należy jednak pamiętać, że już sama konieczność odwiedzenia danej placówki stwarzać może komplikacje oraz jest pewną stratą czasu. Pożyczki Internetowe bierze się w domu, wygodnie siedząc przed komputerem, a pieniądze już po kilkunastu minutach będą na Twoim koncie. Znacznie prościej – ten sam efekt.

Pożyczki online – przez Internet na 100 %

Warto na koniec wspomnieć jeszcze o pożyczkach internetowych, które faktycznie nazywamy internetowymi, bo nie ma żadnych wymogów, formalności ani procedur, które spełniane są drogą inną, niż Sieć. Zdarzają się takie pożyczki, które wymagają np. złożenia własnoręcznego podpisu w placówce kredytowej – a zatem też poświęcenia czasu na wizytę. Jak mówić wtedy, że jest to pożyczka online, skoro i tak wymaga odwiedzenia siedziby pożyczkodawcy?

Jest też druga grupa pożyczek online – przez Internet na 100 %, bo tak można je w rzeczywistości nazwać. Wszystkie formalności odbywają się za pośrednictwem Internetu – złożenie wniosku, przelanie środków itp. Sama umowa dociera do klienta pocztą. Wystarczy złożyć podpis i odesłać ją do pożyczkodawcy.

ugo