Pożyczki bez BIKu - kto bierze i kto spłaca?

pieniądzeSektor pożyczek bez BIK w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz chętniej i coraz więcej zaciągamy krótkoterminowe kredyty, zwane właśnie pożyczkami bez BIKu, pożyczkami "na dowód", "dla zadłużonych" czy "od ręki". Dlaczego zainteresowanie takimi kredytami rośnie? Na pewno związku szukać trzeba w - niestety - coraz gorszej sytuacji finansowej Polaków. W końcu pożyczki bez BIK skierowane są głownie do osób, które nie dostaną pożyczki w zwykłym banku. Należy bowiem zaznaczyć, że tego rodzaju kredyty nie są pożyczane przez zwykłe banki, a jedynie przez specjalne firmy pożyczkowe, które specjalizują się w takich kredytach. Banki objęte są różnymi procedurami, stąd nie mogą udzielać pożyczek bez sprawdzania historii kredytowej w BIK. Drugą przyczyną coraz częstszego zaciągania kredytów bez BIK są zaostrzenia w przyznawaniu innych pożyczek i kredytów.

Czym jest BIK i jak funkcjonuje?

Na początek warto wyjaśnić dokładnie, czym tak naprawdę jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jest to jedyna w Polsce baza bankowa, która przechowuje wszystkie informacje o zaciąganych przez nas zobowiązaniach kredytowych i ich spłatach, bądź zaleganiu. Są to zatem nie tylko informacje na temat naszych bieżących zobowiązań, ale także dawnych kredytach, które były nieregularnie spłacane, czy też nie zostały spłacone wcale. Omawiając instytucję BIKu nie można pominąć faktu, że zapisy, które raz się tam znajdą, nie mogą zostać z niej usunięte. Warto o tym pamiętać, ponieważ pojawia się coraz więcej firm, oferujących "czyszczenie BIKu". Dobrze też wiedzieć, że każdy z nas może samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową - np. na wypadek, gdyby znalazł się tam nieprawdziwy, krzywdzący nas zapis.

Funkcjonowanie BIKu można opisać w kilku krokach:

  1. zapytanie o kredy;
  2. Bank, rozpatrując wniosek, wysyła do BIK zapytanie o historię kredytow;
  3. BIK dostarcza bankowi rapor;
  4. bank, widząc pozytywną historię, przyznaje kredy;
  5. klient spłaca rat;
  6. Bank informuje BIK o terminowych spłatac;
  7. BIK gromadzi informacje o pozytywnej historii.

Oczywiście jeśli klient nie spłaca, BIK również te informacje gromadzi.

Dla kogo pożyczka bez BIK?

Jak wspomnieliśmy powyżej, pożyczki bez sprawdzania Biura Informacji Kredytowej to produkty finansowe skierowane przede wszystkim do osób, które wolą uniknąć sprawdzania ich historii kredytowej, bo w przeszłości mogli mieć już problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań. Jednak osoby o gorszej sytuacji finansowej nie są jedynymi użytkownikami pożyczek bez BIK. Jak wynika z raportów, pożyczki takie zaciągają także przedsiębiorcy, którzy cenią wygodę i brak skomplikowanych procedur i potrzebują szybkich pieniędzy bez zbędnych formalności.

Polacy spłacają swoje kredyty krótkoterminowe

Mimo niezbyt optymistycznych przesłanek kreujących popyt na rynku kredytów bez BIK, raporty wskazują, że Polacy w większości spłacają swoje zobowiązania finansowe. Co ciekawe, procentowa wartość niespłaconych pożyczek krótkoterminowych wynosi 10, i jest niższa niż w bankach. Z danych Związku Firm Pożyczkowych z końca 2013 roku wynika, że wskaźnik niespłacanych pożyczek w firmach pożyczkowych wynosi ok. 11-13 proc., podczas gdy w bankach odsetek ten wynosi dziś trochę ponad 14 proc.

ugo