Pożyczki bez BIKu - kto bierze i kto spłaca?

pieniądzeSektor pożyczek bez BIK w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz chętniej i coraz więcej zaciągamy krótkoterminowe kredyty, zwane właśnie pożyczkami bez BIKu, pożyczkami "na dowód", "dla zadłużonych" czy "od ręki". Dlaczego zainteresowanie takimi kredytami rośnie? Na pewno związku szukać trzeba w - niestety - coraz gorszej sytuacji finansowej Polaków. W końcu pożyczki bez BIK skierowane są głownie do osób, które nie dostaną pożyczki w zwykłym banku. Należy bowiem zaznaczyć, że tego rodzaju kredyty nie są pożyczane przez zwykłe banki, a jedynie przez specjalne firmy pożyczkowe, które specjalizują się w takich kredytach. Banki objęte są różnymi procedurami, stąd nie mogą udzielać pożyczek bez sprawdzania historii kredytowej w BIK. Drugą przyczyną coraz częstszego zaciągania kredytów bez BIK są zaostrzenia w przyznawaniu innych pożyczek i kredytów.

Czym jest BIK i jak funkcjonuje?

Na początek warto wyjaśnić dokładnie, czym tak naprawdę jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jest to jedyna w Polsce baza bankowa, która przechowuje wszystkie informacje o zaciąganych przez nas zobowiązaniach kredytowych i ich spłatach, bądź zaleganiu. Są to zatem nie tylko informacje na temat naszych bieżących zobowiązań, ale także dawnych kredytach, które były nieregularnie spłacane, czy też nie zostały spłacone wcale. Omawiając instytucję BIKu nie można pominąć faktu, że zapisy, które raz się tam znajdą, nie mogą zostać z niej usunięte. Warto o tym pamiętać, ponieważ pojawia się coraz więcej firm, oferujących "czyszczenie BIKu". Dobrze też wiedzieć, że każdy z nas może samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową - np. na wypadek, gdyby znalazł się tam nieprawdziwy, krzywdzący nas zapis.

Funkcjonowanie BIKu można opisać w kilku krokach:

  1. zapytanie o kredy;
  2. Bank, rozpatrując wniosek, wysyła do BIK zapytanie o historię kredytow;
  3. BIK dostarcza bankowi rapor;
  4. bank, widząc pozytywną historię, przyznaje kredy;
  5. klient spłaca rat;
  6. Bank informuje BIK o terminowych spłatac;
  7. BIK gromadzi informacje o pozytywnej historii.

Oczywiście jeśli klient nie spłaca, BIK również te informacje gromadzi.

Dla kogo pożyczka bez BIK?

Jak wspomnieliśmy powyżej, pożyczki bez sprawdzania Biura Informacji Kredytowej to produkty finansowe skierowane przede wszystkim do osób, które wolą uniknąć sprawdzania ich historii kredytowej, bo w przeszłości mogli mieć już problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań. Jednak osoby o gorszej sytuacji finansowej nie są jedynymi użytkownikami pożyczek bez BIK. Jak wynika z raportów, pożyczki takie zaciągają także przedsiębiorcy, którzy cenią wygodę i brak skomplikowanych procedur i potrzebują szybkich pieniędzy bez zbędnych formalności.

Polacy spłacają swoje kredyty krótkoterminowe

Mimo niezbyt optymistycznych przesłanek kreujących popyt na rynku kredytów bez BIK, raporty wskazują, że Polacy w większości spłacają swoje zobowiązania finansowe. Co ciekawe, procentowa wartość niespłaconych pożyczek krótkoterminowych wynosi 10, i jest niższa niż w bankach. Z danych Związku Firm Pożyczkowych z końca 2013 roku wynika, że wskaźnik niespłacanych pożyczek w firmach pożyczkowych wynosi ok. 11-13 proc., podczas gdy w bankach odsetek ten wynosi dziś trochę ponad 14 proc.

Pożyczki bez BIKu – czy są bezpieczne?

W całej gamie oferty kredytów i pożyczek na polskim rynku szeroka grupę stanowią pożyczki bez BIKu, czyli bez zaglądania w historię kredytową pożyczkobiorcy. W tradycyjnych pożyczkach czy kredytach zawsze do czynienia mamy z Biurem Informacji Kredytowej – czuli właśnie BIK-iem. Na podstawie informacji w nim zawartych pożyczkodawca ustala, czy jego potencjalny klient jest wiarygodny – lub inaczej mówiąc po prostu wypłacalny. Analiza historii kredytowej pokazuje wcześniejsze kredyty danego klienta, to, w jaki sposób spłacał swoje zobowiązania, czy płacił raty terminowo, czy też jak długo zalegał z płatnościami. W ten sposób właśnie szacuje, jak duża szansa jest na to, że pożyczka zostanie spłacona – lub nie.

W przypadku pożyczki bez BIK nie ma sprawdzania historii kredytowej. Wsparcie finansowe przyznawane jest na podstawie bieżących dochodów.

Pożyczki bez BIK rozwiązaniem dla każdego?

Pożyczki bez sprawdzania historii kredytowej to produkty skierowane potencjalnie do każdego. Choć większość z nich przyznawana jest na podstawie wykazu dochodów, analizy ich regularności itp., to jednak na pożyczki bez BIK liczyć mogą nawet osoby bez stałych dochodów, a nawet bezrobotne. Jest to główna zaleta tego typu pożyczek. Oprócz tego, ważne jest, że brak analizy BIK-u znacznie upraszcza całą procedurę przyznawania pożyczki, przez co jest ona krótsza a same środki na koncie (lub w gotówce) kredytobiorca otrzymuje właściwie natychmiast. Właśnie dlatego powiedzieć można, że pożyczki bez BIK są dobre dla każdego. Elastyczne, bez zbędnych i skomplikowanych formalności.

ugo