Obniżka stóp procentowych a koszty kredytów

bankKilka dni temu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła obniżenie stóp procentowych. Wszyscy spłacający i ubiegający sie o kredyty odetchnęli z ulgą - kredyty zaczną tanieć. jednak czy aby na pewno nie są to zbyt pochopne wnioski? Okazuje się, że obniżenie stóp procentowych nie koniecznie pociąga za sobą obniżkę cen kredytów.

Jaka obniżka stóp procentowych?

Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej przyniosła obniżenie stopy lombardowej z 4 na 3 procent. Stopa lombardowa jest podstawą jest podstawą do określenia maksymalnego oprocentowania kredytów i pożyczek. Zgodnie z przepisami obowiązującymi już od lutego 2006 roku, maksymalna wysokość odsetek nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Oznacza to zatem, że maksymalny koszt oprocentowania kredytów to w tej chwili 12 procent, a nie 16 - jak było do tej pory. czy rzeczywiście może to wpłynąć na spadek cen kredytów?

Czy kredyty stanieją?

O tym, że koszty kredytów wcale nie muszą spaść w związku z obniżką stóp procentowych pisaliśmy już wcześniej. Pora wyjaśnić, z czego to wynika. Otóż - jak wyjaśniają analitycy - odsetki realne i odsetki nominalne to nie to samo. Choć bank musi obniżyć oprocentowanie nominalne, to jednak dysponuje wieloma narzędziami, dzięki którym oprocentowanie realne pozostanie na tym samym poziomie. Jakie to narzędzia? Np. prowizje pobierane od kredytów. Już od przeszło 3 lat w Polsce nie ma określonego przedziału prowizji przy udzielaniu kredytów konsumenckich. zatem skoro bank musi na czymś zarobić, na pewno znajdzie na to sposób... Innym sposobem na podniesienie realnego kosztu kredytu jest ubezpieczenie. Jest to bardzo popularna metoda, na którą cały czas daje się nabrać wielu konsumentów. Np. kiedy kupujemy sprzęt na raty i bierzemy kredyt - oczywiście zero procent. Niestety, w rzeczywistości nie jest to tak proste, bo warunkiem udzielenia takiej pożyczki jest wykupienie ubezpieczenia. Często może być tak, że raty wydają się być naprawdę zero procent, jednak koszt dodatkowych opłat jest ukryty już w cenie produktu. Okazać się może zatem, że kupujemy telewizor nieco drożej.Ale wracając do kosztów kredytów i spadków stopy procentowej - to, o ile stanieją kredyty jest w rękach banków. Jeśli mamy więc odpowiedzieć na proste pytanie: czy kredyty stanieją, wypada odpowiedzieć, że mogą, jeśli banki będą tym zainteresowane i będzie to dla nich korzystne.

Co przemawia za obniżką kosztów kredytów?

Dlaczego istnieje duża szansa na to, że banki jednak obniżą koszty kredytów? Przemawia za tym kilka istotnych faktów. Po pierwsze banki będą chciały wypaść korzystnie w oczach klientów, którzy przecież spodziewają się spadku cen kredytów. W tej chwili dla wielu banków pożyczki i kredyty są jednym z głównych produktów i zależy im na wzroście ich sprzedaży. Kolejnym powodem spadku cen może być większa konkurencyjność na rynku. Wiele banków będzie ze sobą walczyć o klienta, co jest znanym mechanizmem obniżania cen danych dóbr i usług. Podsumowując zatem, można powiedzieć, że spodziewane duże spadki cen kredytów nie są realnym scenariuszem, gdyż banki mogą w inny sposób wpływać na koszty kredytu. Prawdopodobnie jednak banki widząc większe zainteresowanie spodziewanymi tańszymi kredytami zdecydują się rzeczywiście w pewnym stopniu obniżyć ceny pożyczek i kredytów konsumpcyjnych, co doprowadzi do zwiększenia popytu i tym samym - mimo obniżek cen -zwiększenia dochodów po stronie banków.

ugo