Czy spłacając warto nadpłacać?

hipoteczne-w-polsceKredyty hipoteczne są dziś jednymi z chętniej zawieranych kredytów w Polsce. Ich spłacanie to najczęściej okres kilkudziesięciu lat. Z reguły spłacamy kredyt zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat, który dostosowany jest do naszych możliwości finansowych z chwili brania kredytu. Często jednak sytuacja zawodowa i tym samym finansowa ulega zmianie - często na korzyść.

W sytuacji kiedy wzrasta miesięczny dochód kredytobiorcy, pojawia się pytanie:

  • czy warto nadpłacać kredyt?
  • Jak to robić, na czym to polega i kiedy warto nadpłacać?

Czym jest nadpłata kredytu?

Nadpłata to - mówiąc najprościej - różnica pomiędzy ustaloną wcześniej wysokością raty, a kwotą, która ostatecznie zostaje przekazana na rachunek kredytobiorcy w danym miesiącu. Zwykle nadpłata albo obniża wysokość zobowiązania, albo zmniejsza wysokość miesięcznych rat. Opcja pierwsza jest zdecydowanie korzystniejsza dla spłacającego, gdyż pozwala oszczędzić znacznie więcej.

Kiedy zacząć nadpłacać? Jak pokazują analizy, im wcześniej, tym lepiej. Wcześniejsze spłaty zmniejszają udział odsetek, co znowu wpływa na szybsze spłacanie kapitału. Zmniejszają się wtedy odsetki itd. - i koło się zamyka. Jest to samonapędzająca się "machina".

O czym trzeba pamiętać zanim zacznie się nadpłacać?

Przede wszystkim, należy poinformować bank o istnieniu dodatkowych środków i decyzji o nadpłacaniu. W przeciwnym razie okazać się może, że środki nie zostaną pobrane i po prostu będą czekać do pobrania kolejnej raty i - dodatkowo - nie zostaną zaliczone w poczet dodatkowej spłaty zadłużenia.

ugo