Kredyty hipoteczne w Polsce w liczbach

Kredyty hipoteczne w Polsce od lat cieszą się ogromną popularnością. Nie zmieniły tego nawet obostrzenia dotyczące przyznawania kredytów w stosunku do potencjalnego kredytobiorcy. Przypomnijmy, że zmianie uległ m.in. sposób liczenia zdolności kredytowej - nie na 30 lat, jak to było wcześniej, tylko na 25 lat, niezależnie od tego czy pożyczkę bierze się na dłuższy okres. Po drugie - konieczny wkład własny na poziomie min. 5% kwoty kredytu. Właśnie te zmiany, a szczególnie pierwsza, sprawiły, że kredyty były trudniej dostać, jednak nadal liczba zainteresowanych nimi była ogromna. Przyczyniły się do tego rekordowo niskie ceny mieszkań spowodowane recesją na rynku mieszkalnictwa.

Rynek kredytów hipotecznych uzyskuje naprawdę duże rozmiary. Zgodnie z liczbami z raportu Związku Banków Polskich, całkowita suma zaciągniętych w Polsce hipotecznych kredytów mieszkaniowych wynosi blisko 340 mld złotych. Liczba czynnych umów to natomiast ponad 1,8 mln. Średnia wielkość kredytu wynosi przeszło 206 tys. złotych.

W jakiej walucie kredyty w Polsce?

hipoteczne w polsceZdecydowanie najchętniej bierzemy kredyty hipoteczne w walucie polskiej. Odsetek kredytów zaciągniętych w złotówkach wynosi 99,69%. Po boomie na kredyty w walutach obcych - szczególnie we frankach szwajcarskich i kryzysie, który miał miejsce kilka lat temu, Polacy bardziej ufają złotówce. Warto dodać jeszcze, że od 1 lipca 2014 obowiązują nowe przepisy dotyczące przyznawania kredytów w walucie. Od tego dnia, kredyt można zaciągać jedynie w tej walucie, w której się zarabia. najbardziej stracą na tym osoby, które są zatrudnione za granicą - szczególnie ci, którzy otrzymują wypłatę w funtach brytyjskich czy koronach szwedzkich, bo polskie banki nie oferują kredytów hipotecznych w tych walutach.

Poza polskim złotym, Polacy brali kredyty m.in. w euro. jest to druga pod względem liczby umów kredytowych waluta w Polsce. Oczywiście w porównaniu ze złotówką, udział kredytów w euro jest znikomy - wynosi zaledwie 0,28%. Pozostałe waluty stanowią zaledwie 0,03% całkowitej liczby kredytów.

Jaki kredyt bierze statystyczny Polak?

Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego w II kwartale 2014 roku wynosi ponad 3,6 mld złotych. Jest to o 14% więcej w porównaniu do pierwszego kwartału roku, i aż o 31% więcej w stosunku do analogicznego okresu w roku 2013. Mimo tego wzrostu, liczba zawartych umów kredytowych nie uległa większym zmianom w porównaniu w II kwartałem 2013: 44 079 w stosunku do 45 499 w 2014 roku. Nieznacznie wzrosła średnia wartość kredytu - do 206 136 tys. zł.

Zdecydowanie wzrosła liczba kredytów zaciąganych do wartości 100 tys. złotych. Z kolei największy spadek odnotowano w zainteresowaniu kredytami z przedziału 300-400 tys. Coraz częściej zaciągamy kredyty hipoteczne na okresy krótsze niż 25-35 lat. Liczba tych kredytów zaciągnięta w II kwartale 2014 spadła o ponad 1 p.p. Wzrosła z kolei liczba hipotek zaciąganych na 15-25 lat- aż o 2 p.p.

ugo