pozyczkaplus.pl

Kredyt 2015 - co wprowadza Rekomendacja S?

W 2015 wchodzi w życie wiele zmian dotyczących zaciągania kredytów hipotecznych. Są one związane ze wprowadzeniem tzw. Rekomendacji S od komisji Nadzoru Finansowego. Podstawową zmianą, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 jest zmiana wysokości wkładu własnego.

Dotychczas można było zaciągnąć kredyt hipoteczny posiadając 10 proc. wkładu własnego. Bank finansował zakup nieruchomości w 90 proc. Na przestrzeni kilku ostatnich lat to duża zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w 2012 znaleźć można było wiele banków, które decydowały się finansować nawet 120 proc. inwestycji - np. pokrywały koszt zakupu garażu czy też wykończenia, ewentualnie remontu nieruchomości.

Wymagany wkład własny a niski wkład własny

W 2014 wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym wynosił 5 proc., a obecnie 10. W 2016 wysokość wkładu wymaganego przez banki zostanie podniesiona o kolejne 5 proc. Docelowo, w 2017 kredytobiorcy będą zobowiązani wpłacać 20 proc. wkładu własnego.

Warto pamiętać, że nawet jeśli posiadamy 10 proc. środków, to i tak będziemy musieli ponieść koszty związane z ubezpieczeniem od tzw. niskiego wkładu własnego. Obecne przepisy zakładają, że bank może finansować jedynie do 80 proc. całej inwestycji, dlatego - by obejść te niekorzystne obostrzenia - banki wprowadziły wspomniane ubezpieczenie. Każda inwestycja, która jest finansowana przez bank w wysokości większej niż 80 proc. wartości nieruchomości, uznawana jest za inwestycję z niskim wkładem własnym. Dlatego jeśli nawet mamy wymagane 10 proc., to kolejne 10 proc. będzie trzeba ubezpieczyć. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Przede wszystkim dodatkowy wydatek, stanowiący kolejny koszt okołokredytowy. Wynika z tego prosta rada: najlepiej jest uzbierać tyle pieniędzy, by mieć wymagane 20 proc. wkładu. Oprócz uniknięcia ubezpieczenia mamy również szansę na niższą marżę od banku, bowiem instytucja będzie bardziej skłonna uznać nas za wiarygodnych i rzetelnych kredytobiorców.

kredycie

Czytaj więcej: Kredyt 2015 - co wprowadza Rekomendacja S?

Kredyt we frankach przestał być opłacalny

Już od dawna wiadomo, że kredyt frankowy nie jest tak opłacalny, jak dawniej. Szczerze sprawę ujmując należy jednak powiedzieć, że korzyści, jakie dawała niższa rata kredytu zaciągniętego w tej walucie, przestały niwelować negatywne aspekty kredytu frankowego. Mówiąc wprost - przestały być opłacalne. Choć rata kredytu jest niższa, to jednak spłacając zadłużenie we franku wydaje się zdecydowanie więcej niż spłacając dług w złotówce. Drugim minusem jest trudność w sprzedaży mieszkań zakupionych w tej walucie, bo właściwie nie da się ich sprzedać bez wyraźnej straty. Co mają zrobić ci, którzy borykają się ze spłatą kredytu we frankach? Rozwiązanie problemu jest koniecznie potrzebne bo frank znów drożeje...

Czytaj więcej: Kredyt we frankach przestał być opłacalny

Obniżka stóp procentowych a koszty kredytów

bankKilka dni temu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła obniżenie stóp procentowych. Wszyscy spłacający i ubiegający sie o kredyty odetchnęli z ulgą - kredyty zaczną tanieć. jednak czy aby na pewno nie są to zbyt pochopne wnioski? Okazuje się, że obniżenie stóp procentowych nie koniecznie pociąga za sobą obniżkę cen kredytów.

Jaka obniżka stóp procentowych?

Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej przyniosła obniżenie stopy lombardowej z 4 na 3 procent. Stopa lombardowa jest podstawą jest podstawą do określenia maksymalnego oprocentowania kredytów i pożyczek. Zgodnie z przepisami obowiązującymi już od lutego 2006 roku, maksymalna wysokość odsetek nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Oznacza to zatem, że maksymalny koszt oprocentowania kredytów to w tej chwili 12 procent, a nie 16 - jak było do tej pory. czy rzeczywiście może to wpłynąć na spadek cen kredytów?

Czytaj więcej: Obniżka stóp procentowych a koszty kredytów

Czy spłacając warto nadpłacać?

hipoteczne-w-polsceKredyty hipoteczne są dziś jednymi z chętniej zawieranych kredytów w Polsce. Ich spłacanie to najczęściej okres kilkudziesięciu lat. Z reguły spłacamy kredyt zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat, który dostosowany jest do naszych możliwości finansowych z chwili brania kredytu. Często jednak sytuacja zawodowa i tym samym finansowa ulega zmianie - często na korzyść.

W sytuacji kiedy wzrasta miesięczny dochód kredytobiorcy, pojawia się pytanie:

  • czy warto nadpłacać kredyt?
  • Jak to robić, na czym to polega i kiedy warto nadpłacać?

Czytaj więcej: Czy spłacając warto nadpłacać?

Strona 1 z 2

lendon.pl

vivus.pl

ugo