Czy emeryci i renciści mogą ubiegać się o kredyt samochodowy?

Renciści, a tym bardziej emeryci, w wielu przypadkach są niezbyt miłymi gośćmi w banku, jeśli potrzebują kredytu. Ale jeżeli chodzi o kredyt samochodowy, to tutaj sprawa wygląda nieco lepiej i na pytanie, czy emeryci i renciści mogą dostać kredyt samochodowy, należy odpowiedzieć „tak, ale”.

kredyt samochodowy

Dlaczego będzie łatwiej?

Kredyt samochodowy jest z punktu widzenia banku mniej ryzykowny, ponieważ jest krótszy od mieszkaniowego, więc wiek nie jest aż tak silnie wykluczającym kryterium. Z drugiej strony, sama konstrukcja pożyczki na samochód czyni ją całkiem nieźle zabezpieczoną. Co prawda wypłata z ZUS jest absolutnie pewna, ale z jakiegoś powodu nie znajduje to odzwierciedlenia w regulaminach wewnątrzbankowych. Generalnie – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – kredyt samochodowy dla banku jest dość opłacalny, ponieważ nawet jeśli kredytobiorca nie zdąży go spłacić, to zostaje samochód z zastawem bankowym, a w najgorszym razie po prostu straty będą niewielkie.

Co z tym „ale”?

Emeryci mogą dostać kredyt samochodowy, ale zawsze będzie obowiązywało kilka podstawowych ograniczeń.

  • Przede wszystkim bank może wprowadzić górną granicę wieku kredytobiorcy lub zdecydować o ograniczeniu dostępności najdłuższych kredytów powyżej pewnego wieku. Rencistów oczywiście też to dotyczy, ale ponieważ są oni statystycznie młodsi od emerytów, to w praktyce problem w ich przypadku jest mniejszy.
  • Po drugie, bank może nadal ograniczać dostępność kredytu na auta, które uzna za niewarte finansowania. Na pewno klient powinien wcześniej sprawdzić vin na carvertical, żeby upewnić się, że bank w ogóle będzie zainteresowany takim samochodem – chodzi o relację jego ceny do faktycznej wartości i sprawdzenie historii jest tu jedną ze wskazówek.
  • Dalej – bez względu na źródło dochodu kredytobiorcy, bank będzie zawsze oceniał przede wszystkim swój zysk. Paradoksalnie więc niektórzy emeryci mogą mieć problem z zakupem salonowego Mercedesa, bo ten, jak wszystkie auta premium, najszybciej traci na wartości.
  • Pewnym utrudnieniem może być zbyt późne złożenie wniosku w przypadku rencistów ze świadczeniem tymczasowym. Bank może uznać, że zdolność kredytowa już po zakończeniu okresu rentowego będzie zbyt niska i odrzuci wniosek o kredyt.

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt

Wniosek o kredyt samochodowy wymaga szczególnie dokładnego opisania samochodu – każdej najmniejszej rysy na zewnątrz, przetartych foteli czy sporządzenia listy wyposażenia, przy czym warto tutaj rozkodować VIN na carvertical.com/pl, żeby sobie trochę ułatwić kompletowanie informacji. Poza tym sama procedura kredytowa nie trwa piętnastu minut. W niektórych przypadkach banki decydują się na dodatkową weryfikację wniosku, więc na uruchomienie kredytu trzeba będzie czekać około tygodnia.

Ponieważ wysokość emerytur jest, jaka jest, wiele osób pobierających świadczenia dość regularnie bierze kredyty i pożyczki. W tym nie ma oczywiście niczego złego, natomiast trzeba pamiętać, że kiepska ocena kredytowa będzie w tym przypadku bardzo rzutowała na wiarygodność kredytową i bank prawdopodobnie odmówi udzielenia kredytu. Inna sprawa, czy wysokość emerytury w ogóle jest wystarczająca do sfinansowania niektórych zakupów, ale ten problem dotyczy każdej grupy zawodowej.

Niektóre banki – poza wyciągiem z konta lub odcinkiem emerytury albo renty – wymagają zaświadczeń z ZUS-u. Teoretycznie ich zdobycie nie jest problemem, ale w praktyce często oznacza parę godzin w kolejkach wśród zimnych marmurów. Wtedy warto zapytać o procedury w innym banku – a nuż się poszczęści i tam będzie o kredyt łatwiej.

ugo