Nokia zaciągnęła 500 mln € pożyczki w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Nokia zaciągnęła 500 mln € pożyczki w Europejskim Banku Inwestycyjnym, podczas gdy Europejskie władze usiłują wspierać swe większe firmy technologiczne w wyścigu z chińskimi rywalami o dominację w sieciach mobilnych 5G.

Kilka miesięcy po wsparciu szwedzkiego Ericssona w tej samej technologii, EBI udziela Nokii pięcioletniej pożyczki w celu wsparcia jej działań w zakresie badań i rozwoju dotyczących 5G. “Europa musi się zaangażować w wyścig o 5G”, oznajmił Financial Times Alexander Stubb, wiceprezes EBI oraz były premier Finlandii. “Musimy zrozumieć, iż nasza konkurencja jest ogromna i obejmuje między innymi Huawei oraz China Mobile. Nadszedł czas, by się przebudzić, poczuć zapach kawy i nawiązać łączność.”

nokia logo

Obecny rok zapoczątkuje wydatki operatorów sieci telekomunikacyjnych na sieci 5G, zaś Nokia i Ericsson zyskują na bliskiej zeru obecności ich chińskich rywali w Stanach, gdzie ma miejsca spora część wczesnych inwestycji.

“Pożyczka ta pomoże zarówno w badaniach nad 5G jak i podtrzymywaniu trendów w pozyskiwaniu nowych klientów. EBI wspiera nasz pogląd, iż 5G już się zaczęło, wcześniej, niż to przewidywano”, rzekł Rajeev Suri, dyrektor generalny Nokii.

EBI dostrzega podobieństwo pomiędzy obecną sytuacją a początkiem lat dziewięćdziesiątych, kiedy Europa wyprzedziła Stany Zjednoczone oraz większość reszty świata w drugiej generacji technologii mobilnych.

“Reszta świata nas dogoniła, po czym prześcignęła w 4G. Teraz musimy pokazać, iż nasze flagowe firmy są zdolne do konkurencji, nie tylko w Europie, lecz także w szerszym znaczeniu”, oznajmił Mr Stubb.

Nokia wykorzysta pożyczkę, by wykonać swą wizję 5G typu “od końca do końca”, obejmującą nie tylko sieci mobilne, lecz również wszelkie powiązanie z nimi urządzenia, oprogramowanie oraz usługi.

Fińska grupa oczekuje, iż po rozwoju 5G w Stanach Zjednoczonych przyjdzie kolej na Koreę Południową, zaś Japonia i Chiny dołączą na początku przyszłego roku. Pan Suri oznajmił, iż pierwsza fala zapewni konsumentom lepsze wrażenia, dając szybszy Internet, podczas gdy zastosowania przemysłowe oraz dziedziny takie, jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, będą następne.

Technologia najprawdopodobniej ma mieć większe znaczenie dla firm niż dla konsumentów ze względu na potencjalne zastosowania takie, jak chirurgia zdalna, samochody bez kierowcy oraz lepsza automatyzacja w fabrykach, dodał pan Stubb.

EBI wierzy, iż pożyczka mogłaby wygenerować dalsze inwestycje o wartości do 1,5 mld € pośród mniejszych i średniej wielkości firm oraz powinna pomóc Nokii w państwach takich, jak Francja, Finlandia, Polska i Niemcy.

Pożyczka wykorzystuje pieniądze z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, głównego elementu tzw. Planu Junckera, opracowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera w celu pomocy EBI w inwestowaniu w bardziej ryzykowne projekty bez narażania swego idealnego ratingu kredytowego. “Są to flagowe pożyczki dla flagowych firm”, oznajmił pan Stubb.

Ericsson ogłosił w tym miesiącu, iż zatrudni więcej pracowników i otworzy ośrodek B+R w Stanach Zjednoczonych w ramach rozwoju 5G.

ugo