Lokaty - jaki zysk realny?

Polacy oszczędzać chyba niezbyt lubią. Jak pokazują najnowsze dane, 60 proc. społeczeństwa ma jakieś oszczędności. W sumie jest to kwota rzędu 500 miliardów złotych. Wydaje się dużo, jednak fakt, że 40 proc. Polaków nie oszczędza wcale nie napawa optymizmem. Połowa z tych oszczędzonych 500 zgromadzona jest na krótkoterminowych lokatach.

To właśnie lokaty są jedną z tych opcji, które Polacy wybierają najchętniej. Zdecydowanie jednak Kowalski chętniej decyduje się na lokaty krótkoterminowe. tylko 3 miliardy złotych odłożone są na lokatach o okresie dłuższym niż dwa lata. Nie jest to niestety zjawisko korzystne.

oszczędzać

Jak oszczędzać na lokacie?

Specjaliści wskazują, że najkorzystniej jest wybierać lokaty długoterminowe. Do tego, powinniśmy oszczędzać z uwzględnieniem 4 celów: mieszkaniowego, zdrowotnego, edukacyjnego i emerytalnego. O każdym z tych celów należałoby myśleć i gromadzić środki. Tylko czy na lokatach można zarobić?

Póki spadają ceny, rzeczywista wartość oszczędności wydaje się być wyższa. Jednak przy tak niskiej inflacji zamiast realnych 3,31 procenta, które można było zarobić na lokacie w 2013, już w przyszłym roku zysk wynieść może zaledwie 1. proc. Czy przy takim zysku Polacy będą chętni do odkładania na lokacie? To, ile można zarobić na lokacie, zależy od dynamiki wzrostu cen na rynku. Przy założeniu, że za rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1 proc., to średni realny zysk z lokat zakładanych w czwartym kwartale 2014 wyniósłby 1,03 proc. Jednak może być też gorszy scenariusz - gdyby inflacja dotarła do dolnego odchylenia celu NBP, czyli 1,5 procenta, to średni zysk z tych lokat spadłby do 0,53 proc.

Czy opłaca się oszczędzać w skarpecie?

Choć oszczędzanie pieniędzy "w skarpecie" na ogół uznawane jest za niezbyt korzystne. Mówi się przecież, że z czasem pieniądz traci na wartości, zatem jeśli nie trzymamy kasy np. na koncie oszczędnościowym, to nie dość, że nie zarabiamy nawet minimalnych odsetek, to jeszcze tracimy. Tymczasem, jak wskazują specjaliści, spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,3 proc. z roku na rok sprawia, że realną wartość zachowują nawet oszczędności, które są trzymane w skarpecie...

Jaki zysk z lokaty?

Wszyscy, którzy decydują się na bankowe lokaty - zamiast trzymania kast w skarpecie - mogą liczyć na utrzymanie siły nabywczej swoich pieniędzy - a nawet na jej wzrost. Przeciętny zysk realny, z uwzględnieniem 19-procentowego podatku i możliwych zmian poziomu cen, z lokaty, która założona została we wrześniu 2013 wyniósł 2,3 procenta. Najwyższy zysk z lokat założonych na ok. 3,7 proc. po 12 miesiącach dał realnie ok. 3,31 procenta. taki zysk dały lokaty dzisiejszego FM Banku. Na drugim miejscu w takim zestawieniu realnych dochodów z lokat jest produkt Meritum Banku. Tu po 12 miesiącach depozytu na 3,3 proc. dało się zarobić 2,98 proc. Średnio banki oferowały lokaty na poziomie ok. 3 proc., co po roku dawało 2,74 proc.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że najniżej oprocentowane lokaty bankowe przyniosły wyższy realny zysk, niż wynosiło ich nominalne, wyjściowe oprocentowanie. Przykładem są lokaty BZ WBK na 1,5 proc. brutto. Choć po opodatkowaniu zysk kształtuje się na poziomie 1,22, to biorąc pod uwagę inflację, realnie zarobiło się nawet 1,52. Jest to nietypowe zjawisko, zatem każdy komu udało się tak zarobić może mówić o sprzyjających okolicznościach.

ugo