Kredyty gotówkowe - co warto o nich wiedzieć?

Kredyty gotówkowe najczęściej brane są na niezbyt wielkie kwoty. Przeważają sumy wielkości kilku tysięcy złotych. Mimo to, iż kredyt jest niewielki, to jednak może generować całkiem sporo kosztów. Na co trzeba zwrócić uwagę żeby pożyczone od banku pieniądze nie stały się zbyt uciążliwe w spłacie?

Kredyty gotówkowe

Po pierwsze - zabezpieczenie kredytu. Może się okazać, że pożyczkodawca wymaga wykupienia szeregu różnych zabezpieczeń - np. w formie ubezpieczenia spłaty kredytu. Często od wniesienia dodatkowych opłat za ubezpieczenia uzależnia warunki kredytowania. Po drugie - a może właściwie to powinno znaleźć się na miejscu pierwszym - ważne są całkowite koszty kredytu, wśród których są: odsetki, prowizja za przyznanie kredytu oraz wymagane przez pożyczkodawcę ubezpieczenia. Odsetki są ustalane z góry i wynosić mogą nie więcej niż czterokrotność stopy lombardowej, ustalanej przez NBP. Pozostałe koszty wynikają już bezpośrednio z oferty banku i na nie koniecznie należy wzrócić uwagę.

Po trzecie, istotna jest rzeczywista roczna stopa oprocentowanie (RRSO). Pokazuje ona różnicę między całkowitymi kosztami, które ponosi kredytobiorca, a kwotą kredytu. Metoda obliczania RRSO jest identyczna w każdym banku, dlatego samo RRSO jest dobrym i obiektywnym narzędziem porównania różnych ofert kredytowych.

Po czwarte, bardzo istotny jest typ rat - to, czy wybierzemy równe, czy malejące. Te drugie są korzystniejsze gdyż pozwalają szybciej spłacać kapitał, w rezultacie czego suma odsetek jest niższa niż w przypadku rat równych. Po piąte, ważne jest oprocentowanie. Stałe gwarantuje takie same raty kredytu przez cały okres spłat. Jednocześnie zmienne może przynieść obniżkę rat, jednak wiąże się również z ryzykiem podwyżki.

ugo