Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - warto z niego korzystać?

Ubezpieczenia kredytów gotówkowych są stosunkowo nowymi produktami finansowymi, które obecnie znajdują się w portfelu właściwie każdego banku. Niekiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe, innym razem można z niego skorzystać, lub nie. W tym drugim przypadku jednak banki zachęcają do korzystania z tej możliwości i próbują do tego namówić oferując niższe oprocentowanie czy obniżając prowizję od kredytu. Czy to jest dla nas naprawdę opłacalne? Wydaje się, że raczej tak - np. kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej czy finansowej. Okazuje się jednak, że nie każde ubezpieczenie jest korzystne dla klienta.

gotowkowych

Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Z obowiązkowym ubezpieczeniem kredytu gotówkowego spotkać się można głównie w przypadku kredytów na wyższą kwotę. Dla banku jest to przede wszystkim zabezpieczenie kredytu na wypadek różnych losowych zdarzeń - np. na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty zdrowia oraz utraty pracy - czyli na te sytuacje życiowe, które mogą klientowi utrudniać spłacanie rat kredytu. niekiedy, zamiast ubezpieczenia, banki wymagają poświadczenia od dwóch a nawet trzech żyrantów. Niestety, jest to coraz trudniejsze, stąd popularność ubezpieczeń kredytów.

Warto korzystać z ubezpieczenia?

Nie zawsze ubezpieczenie kredytu jest przydatne. Zanim się je wykupi, warto zastanowić się, na ile może ono się przydać w rzeczywistości, na ile np. nasze obawy o stratę pracy są zasadne, a na ile nie. Warto podkreślić oczywiście, że fakt ubezpieczenia, poza faktycznym zabezpieczeniem, jest też tym, co daje pewne poczucie bezpieczeństwa. Zawierając umowę kredytową z ubezpieczeniem warto zawsze poznać ogólne warunki umowy (OWU) - szczególnie część poświęconą wyłączeniom, czyli przypadkom, kiedy ubezpieczenie nie zadziała. W wielu przypadkach chorób ubezpieczonemu nie przysługuje żadna pomoc od ubezpieczyciela, a sama lista chorób objętych ochroną zwykle nie jest zbyt długa. Oprócz tego, należy pamiętać o karencji - jeśli zachorujemy w ciągu 60 czy 90 dni po podpisaniu umowy (zależnie od jej warunków) nie należy nam się świadczenie. Także w przypadku ubezpieczenia od utraty pracy występuje wiele kruczków - np. limity spłaty zadłużenia czy w ogóle okoliczności jakie muszą zaistnieć, aby określona część kredytu była spłacona - np. okazje się, że świadczenie będzie wypłacone tylko w przypadku utraty pracy nie z winy ubezpieczonego. (z punktu widzenia ubezpieczyciela jest to ważne - zabezpiecza go przed wyłudzeniami wypłaty świadczeń).

 

ugo