Polacy chętnie korzystają z pożyczek!

pożyczkiJak pokazują niedawne badania, blisko 40 procent Polaków stojących przed niespodziewanymi wydatkami sięga po pożyczkę. Ankietowani wskazują, że w sytuacji nagłego zapotrzebowania na gotówkę brak możliwości zdobycia pieniędzy w postaci pożyczki byłby poważnym problemem w bieżącym budżecie ich gospodarstwa domowego.

Kiedy, ile i na co pożyczamy?

Ankieta przeprowadzona przez jedną z firm pożyczkowych pokazała, że nagłe i nieprzewidziane wydatki przydarzają się przynajmniej raz w roku. Kowalski stara się radzić sobie z potrzebą finansową w sposób tradycyjny - np. przez zadłużanie się u rodziny czy znajomych lub po prostu uszczuplanie własnych oszczędności - jeśli takowe ma. Oprócz tego - wskazują badania - Polacy bardzo często i chętnie korzystają z usług firm pożyczkowych. Zdecydowana większość ankietowanych - bo 30 z 38 proc. wskazała, że sumy niespodziewanych wydatków najczęściej przekraczają kwotę tysiąca złotych. Dla wielu gospodarstw domowych taki jednorazowy wydatek może poważnie zdestabilizować domowy budżet.

Choć aż 34 procent ankietowanych w celu zrealizowania nagłych wydatków najchętniej wykorzystuje swoje oszczędności a kolejne 14 procent korzysta z pomocy rodziny czy przyjaciół, to jednak coraz więcej osób woli sięgnąć po pożyczkę pozabankową. Najczęściej z pożyczonych pieniędzy finansuje się takie wydatki, których nie można przełożyć - a więc najbardziej niezbędne - np. nieprzewidziane naprawy, rodzinne uroczystości czy leczenie.

Pożyczka na dziurę w domowym budżecie

38 procent badanych w przypadku nieplanowanych wydatków w pierwszej kolejności sięga po niewielką pożyczkę pozabankową. Natomiast aż blisko 45 procent badanych uważa, że bez możliwości zaciągnięcia pożyczki nie mogłaby pokryć wydatków związanych z nieprzewidzianymi wydarzeniami.

 

ugo