kuki.pl

Lokaty - jaki zysk realny?

Polacy oszczędzać chyba niezbyt lubią. Jak pokazują najnowsze dane, 60 proc. społeczeństwa ma jakieś oszczędności. W sumie jest to kwota rzędu 500 miliardów złotych. Wydaje się dużo, jednak fakt, że 40 proc. Polaków nie oszczędza wcale nie napawa optymizmem. Połowa z tych oszczędzonych 500 zgromadzona jest na krótkoterminowych lokatach.

To właśnie lokaty są jedną z tych opcji, które Polacy wybierają najchętniej. Zdecydowanie jednak Kowalski chętniej decyduje się na lokaty krótkoterminowe. tylko 3 miliardy złotych odłożone są na lokatach o okresie dłuższym niż dwa lata. Nie jest to niestety zjawisko korzystne.

oszczędzać

Czytaj więcej: Lokaty - jaki zysk realny?

Kredyty gotówkowe - co warto o nich wiedzieć?

Kredyty gotówkowe najczęściej brane są na niezbyt wielkie kwoty. Przeważają sumy wielkości kilku tysięcy złotych. Mimo to, iż kredyt jest niewielki, to jednak może generować całkiem sporo kosztów. Na co trzeba zwrócić uwagę żeby pożyczone od banku pieniądze nie stały się zbyt uciążliwe w spłacie?

Kredyty gotówkowe

Po pierwsze - zabezpieczenie kredytu. Może się okazać, że pożyczkodawca wymaga wykupienia szeregu różnych zabezpieczeń - np. w formie ubezpieczenia spłaty kredytu. Często od wniesienia dodatkowych opłat za ubezpieczenia uzależnia warunki kredytowania. Po drugie - a może właściwie to powinno znaleźć się na miejscu pierwszym - ważne są całkowite koszty kredytu, wśród których są: odsetki, prowizja za przyznanie kredytu oraz wymagane przez pożyczkodawcę ubezpieczenia. Odsetki są ustalane z góry i wynosić mogą nie więcej niż czterokrotność stopy lombardowej, ustalanej przez NBP. Pozostałe koszty wynikają już bezpośrednio z oferty banku i na nie koniecznie należy wzrócić uwagę.

Czytaj więcej: Kredyty gotówkowe - co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - warto z niego korzystać?

Ubezpieczenia kredytów gotówkowych są stosunkowo nowymi produktami finansowymi, które obecnie znajdują się w portfelu właściwie każdego banku. Niekiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe, innym razem można z niego skorzystać, lub nie. W tym drugim przypadku jednak banki zachęcają do korzystania z tej możliwości i próbują do tego namówić oferując niższe oprocentowanie czy obniżając prowizję od kredytu. Czy to jest dla nas naprawdę opłacalne? Wydaje się, że raczej tak - np. kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej czy finansowej. Okazuje się jednak, że nie każde ubezpieczenie jest korzystne dla klienta.

gotowkowych

Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Z obowiązkowym ubezpieczeniem kredytu gotówkowego spotkać się można głównie w przypadku kredytów na wyższą kwotę. Dla banku jest to przede wszystkim zabezpieczenie kredytu na wypadek różnych losowych zdarzeń - np. na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty zdrowia oraz utraty pracy - czyli na te sytuacje życiowe, które mogą klientowi utrudniać spłacanie rat kredytu. niekiedy, zamiast ubezpieczenia, banki wymagają poświadczenia od dwóch a nawet trzech żyrantów. Niestety, jest to coraz trudniejsze, stąd popularność ubezpieczeń kredytów.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - warto z niego korzystać?

Polacy chętnie korzystają z pożyczek!

pożyczkiJak pokazują niedawne badania, blisko 40 procent Polaków stojących przed niespodziewanymi wydatkami sięga po pożyczkę. Ankietowani wskazują, że w sytuacji nagłego zapotrzebowania na gotówkę brak możliwości zdobycia pieniędzy w postaci pożyczki byłby poważnym problemem w bieżącym budżecie ich gospodarstwa domowego.

Kiedy, ile i na co pożyczamy?

Ankieta przeprowadzona przez jedną z firm pożyczkowych pokazała, że nagłe i nieprzewidziane wydatki przydarzają się przynajmniej raz w roku. Kowalski stara się radzić sobie z potrzebą finansową w sposób tradycyjny - np. przez zadłużanie się u rodziny czy znajomych lub po prostu uszczuplanie własnych oszczędności - jeśli takowe ma. Oprócz tego - wskazują badania - Polacy bardzo często i chętnie korzystają z usług firm pożyczkowych. Zdecydowana większość ankietowanych - bo 30 z 38 proc. wskazała, że sumy niespodziewanych wydatków najczęściej przekraczają kwotę tysiąca złotych. Dla wielu gospodarstw domowych taki jednorazowy wydatek może poważnie zdestabilizować domowy budżet.

Czytaj więcej: Polacy chętnie korzystają z pożyczek!

lendon.pl

vivus.pl

ugo